Sodelovanje
Članstvo
Vabimo vas da se pridružite našemu društvu in se aktivno vključite v delovanje društva, povežete s strokovnjaki različnih disciplin in si skupaj z nami prizadevate za boljšo starost.
Pristopnica je dosegljiva na povezavi.
Letna članarina | |
Zaposleni | 25,00€ |
Upokojeni | 15,00€ |
Študenti, brezposelni | brezplačno |
Študijska praksa
Društvo je učna baza Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani, Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani, Alma Mater Europaea – smer Socialna gerontologija in Gea College – Center višjih šol – smer Organizator socialne mreže. K sodelovanju so vabljeni tudi ostali študenti in učitelji socialnih in zdravstvenih smeri, ki delujejo na področju dela s starejšimi ali jih ta problematika zanima (npr. z vidika informatike, oblikovanja, lingvistike…).
Študente opolnomočimo s slednjimi znanji:
- 1. Uporaba socialno-delavskih spretnosti in znanj:
– sposobnosti uporabe relevantnih teoretičnih znanj v aktualni praktični situaciji;
– razumevanje širšega osebnega in socialnega konteksta uporabnikov;
– zmožnost empatije, vživljanja v svet in občutke uporabnika;
– spretnost izpeljave pogovora/intervjuja z uporabniki;
– spretnost pri skupinskem delu in pri delu v skupnosti;
– seznanitev z življenjskim kontekstom starejših: družbeno determinirane vloge, delovanja, izzivov in problemov, zagotavljanja sistemov oskrbe. - 2. Poklicna vloga:
– razumevanje, spoštovanje in uporaba načela zaupnosti podatkov;
– razumevanje etike in vrednot v socialnem delu;
– kritična refleksija lastnega dela;
– občutljivost za spolne, etnične in ekonomske razlike oz. potrebe uporabnikov in uporabnic. - 3. Delovanje in organizacija učne baze:
– razumevanje ustrezne zakonodaje, ki je podlaga za delovanje učne baze, virov financiranja, status (vladni/nevladni sektor);
– razumevanje procesov družbenih sprememb, ki zadevajo področje; itd. - 4. Samoiniciativnost pri učenju in izpopolnjevanju znanja:
– aktivno sodelovanje pri vsebinskih debatah;
– iskanje informacij pri svetovalki/cu na praksi;
– iskanje informacij pri drugih zaposlenih in drugih virih;
– iskanje in uporaba ustrezne literature;
– iskanje pomoči in podpore zase. - 5. Delovne navade (točnost, natančnost, odgovornost, iniciativnost, samostojnost, sposobnost poiskati pomoč svetovalke/ca, fleksibilnost, sodelovanje v timu itd.).
- 6. Prepoznavanje potencialov in šibkih strani – v čem so se študenti še posebej izkazali, kaj jim gre dobro od rok… na kaj naj bodo bolj pozorni, kaj naj bolje spoznajo, vadijo, v čem naj se bolj izurijo.