1. oktobra obeležujemo Mednarodni dan starejših. Ta dan nas spodbuja k razmisleku o vlogi starejših v družbi in poudarja pomen njihovega vključevanja v vse vidike skupnostnega življenja. Organizacija združenih narodov (OZN) je leta 1990 določila ta dan, da bi opozorila na potrebe starejših in poudarila njihov prispevek k globalnemu razvoju.
Starajoča se družba – izzivi in priložnosti
Demografske spremembe, predvsem staranje prebivalstva, so eden največjih družbenih izzivov 21. stoletja. Slovenija, kot tudi večina razvitih držav, se sooča z rastjo deleža starejših prebivalcev, kar ima pomembne posledice na področju zdravstva, socialne varnosti, trga dela in medgeneracijskih odnosov.
Vendar pa staranje prebivalstva prinaša tudi številne priložnosti. Starejši so nosilci modrosti, izkušenj in znanj, ki lahko pomembno prispevajo k razvoju družbe. S primerno podporo in vključenostjo lahko starejši postanejo aktivni udeleženci v številnih vidikih življenja – kot prostovoljci, mentorji ali celo podjetniki.
“Modrost ni rezultat izobrazbe, temveč vseživljenjskega učenja iz izkušenj.” Albert Einstein
Pomen medgeneracijskega sodelovanja
Mednarodni dan starejših nas spominja, da moramo graditi družbo, kjer se vrednoti medgeneracijsko sodelovanje. Povezovanje različnih generacij ni samo potrebno, temveč tudi koristno za vse.
“Mladost prinaša energijo in sveže ideje, medtem ko starost prinaša modrost in izkušnje.”
Spoštovanje in dostojanstvo starejših
Mednarodni dan starejših je tudi priložnost, da se ozremo na vprašanja, ki zadevajo dostojanstvo starejših. Pogosto se soočajo z diskriminacijo, socialno izključenostjo in pomanjkanjem podpore. Vloga družine in širše skupnosti je ključna pri zagotavljanju, da starejši ne ostanejo prezrti in da ohranijo svojo vlogo v družbi.
Pomembno je, da se kot družba zavedamo, da imajo starejši pravico do kakovostnega življenja, zdravja in varnosti, ne glede na svojo starost. Zato je ključno, da se borimo proti starostni diskriminaciji in spodbujamo programe, ki krepijo vključenost starejših.
Gerontološko društvo Slovenije – skupaj za boljšo starost
V Gerontološkem društvu Slovenije se zavedamo, da je kakovost življenja starejših odvisna od številnih dejavnikov, med drugim tudi od možnosti za druženje, aktivno preživljanje časa in dostopa do ustrezne zdravstvene oskrbe. Aktivnosti Gerontološkega društva Slovenije so usmerjene v povezovanje generacij, podporo starejšim in zagotavljanje okolja, kjer se vsak posameznik počuti slišanega, cenjenega in vključenega.
Ob Mednarodnem dnevu starejših vas vabimo, da se pridružite našim pobudam, se vključite v prostovoljske dejavnosti ali zgolj preživite nekaj trenutkov z najstarejšimi člani vaših družin in skupnosti. Skupaj lahko poskrbimo, da bo staranje potekalo v dostojanstvu, z mislijo na sožitje in medsebojno spoštovanje.
“Skupaj zmoremo več”
Mednarodni dan starejših ni zgolj priložnost, da obeležimo vlogo starejših v družbi, ampak tudi opomnik, da je prihodnost družbe odvisna od naše pripravljenosti, da podpremo vse njene člane, ne glede na starost. Zato si prizadevajmo za svet, kjer bodo vsi – mladi in starejši – imeli enake priložnosti in prostor za izražanje svojih potencialov.
Vir in fotografija: United Nations. “International Day of Older Persons”, view-source:https://www.canva.com/photos/MADVZ1sQ_qw-elderly-friends-have-fun/