7. april je Svetovni dan zdravja, ki letos poteka pod geslom “Zdravi začetki, svetla prihodnost”. Letošnja tema Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) izpostavlja pomen zdravja mater in novorojenčkov ter dostopa do kakovostne in varne zdravstvene oskrbe od samega začetka življenja. Ob tem dnevu se pričenja tudi širša kampanja, katere cilj je zmanjšati preprečljive smrti mater in otrok ter poudariti dolgoročno dobrobit družin in skupnosti.

Napredek v Sloveniji, a izzivi ostajajo

Slovenija se uvršča med države z najnižjo umrljivostjo mater in novorojenčkov. V zadnjih petih letih smo zabeležili povprečno 9,7 smrti mater na 100.000 živorojenih otrok, kar je med najboljšimi rezultati v svetu. Prav tako je perinatalna umrljivost (smrti otrok pred rojstvom ali v prvem tednu življenja) znašala 6,4 na 1.000 rojstev, kar kaže na pomemben napredek v primerjavi s preteklimi desetletji.

Kljub tem spodbudnim številkam pa ostajajo področja, kjer je potreben dodatni napredek – predvsem na področju duševnega zdravja žensk v obporodnem obdobju. Statistike kažejo, da se z duševnimi stiskami, kot sta poporodna depresija in anksioznost, sooča kar vsaka peta ženska v času nosečnosti ali v prvem letu po porodu. V Sloveniji to pomeni od 1.700 do 3.400 žensk letno, ki potrebujejo ustrezno podporo in dostop do strokovne pomoči.

Zdravje mater in otrok kot temelj družbe

Zdravje žensk in otrok v najzgodnejšem obdobju življenja predstavlja osnovo za zdravo prihodnost posameznika in družbe kot celote. Zagotavljanje dostopne, varne in sočutne obporodne oskrbe je eden ključnih korakov k temu cilju. Prav tako je pomembno, da ob fizičnem zdravju ne pozabimo na duševno dobrobit žensk, ki pogosto ostane spregledana.

Skupaj za zdrav začetek

Ob Svetovnem dnevu zdravja 2025 se pridružujemo pobudi za izboljšanje pogojev za zdrave začetke življenja. Spodbujamo vsa prizadevanja za podporo nosečnicam, materam in novorojenčkom ter poudarjamo pomen povezovanja različnih strok, ustanov in skupnosti pri zagotavljanju kakovostne oskrbe.

Vir: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), 2025